Projekty

Nasze najlepsze i wybrane projekty

Teatru Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni
9 kwietnia 2015 09:46:38

Projekt wykonawczy oświetlenia technologicznego modernizacji i rozbudowy widowni Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni

Wykonanie: 2009

Projekt zrealizowany

Powierzchnia użytkowa: 12 964,50 m²

Kubatura: 88 607 m3

Widownia: Duża Scena: 1070 miejsc, Nowa Scena: 360 miejsc, Sala Kameralna: 150 miejsc

Teatr Muzyczny w Gdyni działa od 1958 roku. W 2010 roku rozpoczęła się przebudowa i modernizacja obiektu. Autorem projektu rozbudowy był prof. arch. Józef Chmiel, autorem projektu technologii - inż. Jerzy Gumiński, kierownikiem budowy oraz autorem projektu oświetlenia technologicznego i napędów - inż. Tomasz Zaborowski, a autorem projektu mechaniki scenicznej - inż. Małgorzata Bober.  W ramach modernizacji wybudowano między innymi od podstaw Nową Scenę oraz powiększono widownię Dużej Sceny. Dzięki temu jest to obecnie największy teatr muzyczny w Polsce. Jego widownie mogą łącznie pomieścić niemal 1600 osób (Duża Scena - 1070, Nowa Scena - 360 i Sala Kameralna - 150).

Scena główna Teatru Muzycznego w Gdyni została wyposażona w zapadnię proscenium z napędem Spiralift wraz z opuszczaną balustradą trójdzielną. Nad widownią i w strefie prosceniowej zainstalowano łącznie 13 sztankietów z napędem elektrycznym, nad sceną zaś 11 nowych sztankietów z napędem elektrycznym oraz zmodernizowano 30 sztankietów z napędem ręcznym i wymieniono napędy dla dwóch scen obrotowych.

Nowa Scena Teatru Muzycznego została wyposażona w innowacyjny system urządzeń mechanicznych, którego głównymi elementami jest  15 elektrycznych wciągarek punktowych, zamontowanych na sterowanych komputerowo suwnicach, umożliwiających ustawienie każdej wciągarki w dowolnym miejscu Sceny i widowni. Dodatkowo zamontowano 5 sztankietów (dwa oświetleniowe oraz trzy na proscenium) oraz 8 wciągarek łańcuchowych Trabes DIVO.

System napędów oparto na sterownikach mikroprocesorowych. Wszystkie urządzenia są sterowane z komputerowego pulpitu sterującego (wyposażonego w 15-calowy ekran dotykowy), który umożliwia precyzyjne określenie parametrów ruchu urządzeń: prędkości, pozycjonowania, drogi hamowania, synchronizacji z poszczególnymi napędami, czy obserwacji stanu wszystkich napędów.

P.S.TEATR wyposażyło także teatr w oświetlenie technologiczne. System sterowania oświetleniem widowni i obwodów nieregulowanych Dużej i Nowej Sceny oraz foyer oparto na systemie HDL BUS Pro, pozwalającym na sterowanie w sposób zautomatyzowany każdym obwodem osobno oraz grupowo według zaprogramowanych schematów z wielu punktów dostępowych. Do sterowania oświetleniem halogenowym widowni i dekoracyjnym LED system HDL wykorzystuje sygnał DMX.

Powrót do aktualności