Młodzieżowy Dom Kultury w Rybniku

PlayStation Polska
6 grudnia 2023
Prolight & Sound 2024
11 marca 2024

Młodzieżowy Dom Kultury w Rybniku jako placówka wychowania pozaszkolnego od 1985r. zajmuje się organizacją czasu wolnego dzieci i młodzieży poprzez działalność artystyczną, dydaktyczno-wychowawczą, sportowo-rekreacyjną i hobbystyczną. Od niedawna Instytucja zyskała nową własną siedzibę, wybudowaną w największej z miejskich dzielnic – Maroko-Nowiny. Nowoczesny obiekt skrywa wewnątrz m. in. wielofunkcyjną salę widowiskowo-teatralną z widownią na ok. 80 osób, warsztat konserwatora z magazynem rekwizytów, a także pozostające do dyspozycji młodzieży przestronne i bogato wyposażone pracownie, które znacząco podnoszą komfort i ułatwiają prowadzenie zajęć w zakresie muzyki i tańca, teatru, plastyki i modelarstwa, a także filmu.

Bardzo szeroki wachlarz organizowanych przez MDK wydarzeń – koncertów, konkursów tanecznych i wokalnych oraz inscenizacji teatralnych, wymagał kompleksowego wyposażenia sali widowiskowej  w urządzenia i instalacje technologii sceny, umożliwiające niezawodną realizację wszystkich założeń programowych. Zadanie to powierzone zostało Przedsiębiorstwu Specjalistycznemu TEATR, które wdrożyło w tym celu cały szereg rozwiązań, aby sala widowiskowo-teatralna, stała się pełnoprawnym centrum kulturalnego życia dzieci i młodzieży, w pełni odpowiadającym ich potrzebom.

Z zakresu mechaniki scenicznej PS Teatr zamontowało podwyższenie sceniczne o pow. 36m2 i antypoślizgowej powierzchni, zespół relingów i wież oświetleniowych z wysięgnikami, a także system okotarowania teatralnego o łącznej powierzchni materiału blisko 150m2.

Zajęcia multimedialne i filmowe zdecydowanie wzbogaca zainstalowany system projekcji multimedialnej, w skład którego wchodzi elektrycznie rozwijany ekran o przekątnej 200” i laserowy projektor o rozdzielczości WUXGA i jasności 8000 ANSI lumenów, współpracujący z systemem dystrybucji sygnału wideo w rozdzielczości 4K opartym na mediakonwerterach standardu HDMI-HDBaseT.

W obrębie Sali rozprowadzona została rozbudowana instalacja zasilająca, z niezależną kontrolą załączenia każdego obwodu oraz elastyczna sieć sterowania urządzeń oświetleniowych oparta zarówno na standardzie DMX jak i Ethernet. Dodatkowo pojawiła się instalacja i przyłącza z dziedziny elektroakustyki (zarówno w domenie cyfrowej jaki i analogowej), dedykowane urządzeniom typu PA i głośnikom kinowego dźwięku przestrzennego będącym na wyposażeniu Domu Kultury.

Oprawy ruchome z emiterem LED COB o mocy 120W – ELATION FUZE WASH Z120 w ilości 12 sztuk otwierają zestawienie aparatów parku oświetleniowego. Dzięki kompaktowym wymiarom i zoomowi regulowanemu w zakresie od 7° do 55° doskonale sprawdzają się one w niewielkich i niskich salach.  Dzięki powierzchni soczewki sprawiającej, że światło emitowane jest w formie zhomogenizowanej, kolorowej wiązki, zamiast wrażenia pojedynczych emiterów LED, oprawy oświetleniowe pozbawione są efektu pikselizacji.

Za oświetlenie horyzontu odpowiadają listwy LED typu bar firmy ACME TB1010II o źródle światła RGBW 10x15W, kącie wiązki 10° i niezależnej kontroli każdego piksela. Charakteryzują się również stopniem ochrony IP65 co umożliwia użytkowanie ich podczas wydarzeń na zewnętrznej scenie plenerowej.

W przestrzeni sali nie mogło zabraknąć również klasycznych rozwiązań oświetleniowych – pojawiły się kultowe już reflektory profilowe ETC SOURCE FOUR ZOOM z żarówką o mocy 750W (4 szt. w wersji 15°-30° oraz 4 szt. w wersji 25°-50°) z przesłonami kadrującymi i przesłonami IRIS. Płynną i cichą regulację natężenia oświetlenia reflektorów ETC zapewniają niezależne jednokanałowe mobilne dimmery ELATION UNIPAK MKII.

Dwa stroboskopy LED o mocy aż 80000 lumenów każdy – ELATION Protron 3K wraz z wytwornicą mgły HazeBase Haze PRO znacząco wzbogacają możliwości inscenizacyjne podczas koncertów i spektakli teatralnych.

Przysłowiową „wisienkę na torcie” stanowią ruchome głowy ELATION FUZE Profile wyposażone w silnik świetlny o mocy 305W i współczynniku oddawania barw na poziomie 92 CRI, korzystający z 5-kolorowego zhomogenizowanego układu LED, składającego się ze źródeł barw: czerwonej, zielonej, niebieskiej, miętowej i bursztynowej. Szeroki zakres zoomu (7° – 42°), obrotowa tarcza gobo, stała tarcza gobo, tarcza animacji, filtr frost, pryzmaty i 4 obrotowe przysłony kadrujące dopełniają kompleksowy zestaw funkcji w tej cichej i lekkiej oprawie.

Aparaty oświetleniowe zarządzane są przez dobrze znaną, lekką i kompaktową konsoletę cyfrową ChamSys QuickQ20 obsługującą 1024 kanały DMX. Dotykowy ekran 9,7”, ponad 30 suwaków, 4 enkodery oraz wbudowany access point umożliwiający zdalne sterowanie konsolą, zapewniają Operatorowi wysoki komfort i szybkość pracy. QuickQ20 współpracuje w zakresie dystrybucji sygnału z wielofunkcyjnym 8-portowym konwerterem DMX/Ethernet – ELATION eNode 8Pro, sześcioma mobilnymi 2-portowymi bramkami DMX/Ethernet – ELATION eNode 2 POE oraz sprawdzonymi splitterami DMX RDM – ACME CA-M28. Stabilna i szybka komunikacja pomiędzy kluczowymi urządzeniami w racku sterowania, a kabiną oświetlenia realizowana jest poprzez dwa przełączniki sieciowe połączone wzajemnie przewodem światłowodowym.

Zagadnienie sterowania dopełnia autorski system PS TEATR – SPECTRE, integrujący zarządzanie obwodami zasilającymi, sterowanie funkcjami multimedialnymi, a także oświetleniem podstawowym Sali z możliwością zdalnej blokady paneli sterowania przy wejściach do Sali w trakcie spektakli. Z poziomu dotykowego panelu możliwe jest także wywołanie określonych scen oświetleniowych reflektorów technologii sceny, np. w przypadku nieobecności realizatora oświetlenia.

Ulokowana pośród wysokich 11-piętrowych bloków nowa siedziba Młodzieżowego Domu Kultury, dzięki swej multifunkcyjnej formule i wdrożonym technologiom scenicznym, stała się centralnym punktem pozaszkolnego życia rybnickiej młodzieży, służącym wszechstronnemu rozwojowi ich pasji i zainteresowań w komfortowych warunkach.

Fundusze Europejskie